Rodzinna sesja lifestyle w domu – wszystko co powinnaś wiedzieć

by agatasuchwalko

Spis treści:

Co to jest sesja lifestyle?

Sesja lifestyle to sposób na uchwycenie codziennego życia w naturalny i autentyczny sposób. Takiej sesji zdjęciowej zdecydowanie bliżej do reportażu niż do pozowanych zdjęć w studio. To nie tylko zwykłe zdjęcia, ale Wasza historia opowiedziana za pomocą obrazów.

Podczas takiej sesji ważne jest, aby być sobą i czuć się komfortowo przed aparatem (o to zadbam ja!). Złapiemy spontaniczne chwile i emocje, bez wymuszonych uśmiechów i pozowania do obiektywu. Dzięki domowej sesji lifestyle można utrwalić piękne wspomnienia z Waszego życia codziennego, uwiecznić ulubione zabawy z dziećmi, wspólne gry, układanie puzzli czy czytanie książeczek. 

Co można robić na sesji zdjęciowej w domu?

Przebieg domowej sesji rodzinnej zależy od Was i Waszych dzieci. Przed spotkaniem podpowiem, co możecie przygotować i spokojnie, w trakcie sesji też nie pozostawię Was samych sobie z pustką w głowie „co tu robić?”.

Wyciągnijcie ulubione zabawki maluchów i książeczki, które najczęściej czytacie. A może macie rodzinne albumy ze zdjęciami? W czasie sesji znajdzie się czas na ich przeglądanie. Sesja lifestyle ma być taka jak Wy. Jeśli uwielbiasz spędzać czas z dziećmi w kuchni na wspólnym gotowaniu – uwiecznijmy to na zdjęciach! Możecie przygotować razem koktajl, usmażyć naleśniki, zrobić muffinki czy pizzę. Tak, na prawdę! Na sesji będziecie się dobrze bawić, a ja zajmę się uchwyceniem tych zwykłych- niezwykłych chwil. Nie zabraknie też przytulasów i bliskich, czułych kadrów. 

Dlaczego sesja lifestyle odbywa się w domu?

Sesja zdjęciowa lifestyle odbywa się w domu klienta, ponieważ chcemy uchwycić autentyczne i naturalne momenty z Waszego życia codziennego. Sesja w domu to ogromny komfort dla najmniejszych uczestników! Znane otoczenie sprawia, że dzieci na sesji czują się swobodnie i komfortowo, co przekłada się na bardziej spontaniczne i wyjątkowe fotografie. To nie one przychodzą do obcego miejsca, z którym muszą się najpierw oswoić. To ja przyjeżdżam do Was, a dzieci z reguły szybko się przyzwyczajają do nowego gościa w domu i traktują mnie jako kolejne ręce do zabawy (w której zresztą chętnie uczestniczę!).

Poza tym… macie wszystko pod ręką! Zabawki maluchów, przekąski w razie nagłego głodu, ubranka na zmianę w razie pobrudzenia. Nie musicie też nigdzie jeździć i punktualnie stawiać się w wyznaczonym miejscu (wiem jakie to bywa trudne z małymi dziećmi!), to ja przyjadę do Was. Im mniej stresu generuje przygotowanie się do zdjęć, tym bardziej naturalne ujęcia stworzymy!

Jak przygotować się do sesji lifestyle?

Sesja lifestyle odbędzie się u Ciebie w domu, ale to pewnie już wiesz. Spokojnie, nie musisz robić generalnych porządków i przemeblowania. Po umówieniu terminu na sesję zdjęciową podeślę Ci poradnik ze wskazówkami jak przygotować się do domowej sesji. W poradniku znajdziesz informacje zarówno o tym, jak wygląda taka naturalna sesja zdjęciowa, ale też znajdują się tam wskazówki jak przygotować mieszkanie do zdjęć i na jakie drobiazgi zwrócić uwagę przy sprzątaniu. W ebooku jest też rozdział o ubiorze na sesję w domu, wraz z podpowiedziami co zawsze się dobrze sprawdza. 

Pozostań sobą – uśmiechaj się i baw się podczas sesji, nie zwracając uwagi na to, że jestem obok z aparatem. Podpowiem co możecie robić, gdy zabraknie pomysłów, zwrócę też uwagę, gdy coś będzie wyglądało w obiektywie niekorzystnie. 

rodzina na domowej sesji z niemowlakiem w trójmieście

Jak przygotować mieszkanie do sesji rodzinnej lifestyle? 

  •  wybierz odpowiednie miejsca w domu, gdzie chcesz zrobić zdjęcia – może to być salon, sypialnia, pokój dzieci lub nawet kuchnia,
  • przygotuj rzeczy, które wykorzystamy podczas sesji rodzinnej. Ulubione zabawki dzieci (najlepiej te bez świecących elementów), książki, albumy ze zdjęciami. Jeśli Twoje dzieci mają huśtawkę, hamak, bujaki, drewnianą zjedżalnię czy basen z kulkami, to bądź pewna – je też wykorzystamy w trakcie zdjęć.
  • odsłoń okna, by wpuścić więcej światła (zwłaszcza, jeśli za oknem jest pochmurno),
  • usuń z widoku drobiazgi, które będą przeszkadzać na zdjęciach (przede wszystkim środki czystości, butelki z wodą, kable i ładowarki będące na widoku, telefony pozostawione na stole, piloty od tv)
  • jeśli będziemy robić zdjęcia w sypialni, zadbaj w miarę możliwości o pościel w jednolitym kolorze lub jasny koc/narzutę na łóżko,
  • zadbaj o względny porządek, poukładaj zabawki i to tyle z przygotowań!

Przed sesją poproszę Cię o przesłanie zdjęć pomieszczeń, w których będziemy fotografować. Będą one pomocne dla mnie przy zaplanowaniu przebiegu sesji oraz rozeznania się jak pada światło. 

Jak ubrać się na sesję w domu?

Zastanów się nad ubiorem – wybierz stroje, w których czujesz się komfortowo i które odzwierciedlają Twój styl. Zadbaj o spójną kolorystykę garderoby dla całej rodziny. Na sesji świetnie sprawdzą się jasne kolory, które rozświetlą Wasze twarze. Dopilnuj, by ubrania nie miały intensywnych wzorów oraz dużych nadruków – na zdjęciach najważniejsi macie być Wy, a nie logo marki czy postacie z bajek.

 Zadbaj o to, byś na sesji czuła się dobrze – przygotuj ulubioną fryzurę i lekki makijaż.

Czy sesja w domu jest pozowana?

Fotografia lifestyle stawia na naturalność! Na sesji w domu nie będziesz musiała więc ustawiać się w narzuconych pozycjach, a na hasło fotografa z uśmiech patrzeć w obiektyw aparatu. Na domowej sesji lifestyle dzieci nie muszą zastygać w bezruchu i uśmiechać się na zawołanie. Zdecydowanie, sesja lifestyle nie jest pozowana! To jednak nie znaczy, że w trakcie zdjęć zupełnie odpuszczam ingerencję w przebieg sesji. Gdyby tak było, sesja lifestyle byłaby po prostu domowym reportażem. I fakt, do reportażu jej zdecydowanie bliżej, ale w trakcie sesji nie pozostawię Was samym sobie. Będę w niej aktywnie uczestniczyć, podpowiadając czym możecie się zająć, czy jak usiąść, by wyglądało to korzystniej na zdjęciach. 

Czy sesja lifestyle jest dla każdego?

Zdecydowanie nie. Jeśli zależy Ci na naturalnych kadrach, lubisz swoje domowe zacisze, chcesz zatrzymać na zdjęciach Waszą codzienność i chciałabyś, aby sesja odbyła się w luźnej atmosferze, bez zwracania uwagi na aparat, to sesja zdjęciowa w domu jest dla Ciebie!

Jeśli zależy Ci na sesji w wynajętym wnętrzu, zdjęciach na przygotowanej, tematycznej scence, ujęciach portretowych z uśmiechami do obiektywu oraz dużej moderacji przebiegu sesji przez fotografa – zamiast na sesję rodzinną lifestyle wybierz się do studia, bo domowe zdjęcia mogą nie spełnić Twoich oczekiwań.

To co, widzimy się na rodzinnej sesji w Waszym domu? 

Wyobraź sobie magiczne chwile spędzone z bliskimi, pełne uśmiechów i naturalnych emocji. Sesja zdjęciowa rodzinna lifestyle to właśnie taka niezapomniana przygoda! Zatrzymajmy razem ulotne momenty, które stworzą wyjątkową pamiątkę dla Twojej rodziny. Z przyjemnością uwiecznię na zdjęciach Wasze wspólne chwile!

Zobacz jak może wyglądać sesja lifestyle w domu:

Naturalna sesja w domu z noworodkiem

Sesja w domu z niemowlakiem

Sesja lifestyle w domu na roczek

Przekonałam Cię?

Marzy Ci się rodzinna, domowa sesja w duchu lifestyle?

Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą!

OFERTA – SESJE RODZINNE

KONTAKT

Jestem z Gdańska i fotografuję zwykle na terenie Trójmiasta, ale jeśli trzeba – mogę dojechać też dalej 🙂

Zobacz także: